Káva a její historie ve vlnách

Když se řekne "kávová vlna", možná si představíte surfujícího baristu, ale ve skutečnosti jde o zajímavé kapitoly v historii našeho oblíbeného nápoje. Pojďme se tedy společně podívat na první, druhou a třetí kávovou vlnu, které nám přinesly velké změny ve způsobu, jakým vnímáme a pijeme kávu.

Káva

1. Kávová vlna: Průkopníci kávového průmyslu a zlatý věk objevů

První kávová vlna se datuje do začátku 19. století, kdy se káva začala rozšiřovat po celém světě. Byla to doba objevů, vynálezů a velkých průmyslových značek, jako jsou Folgers a Maxwell House. Hlavním cílem bylo uspokojit rostoucí poptávku po kávě a přinést ji do domácností na celém světě.

Zajímavosti z první kávové vlny:

 • 1819 – Německý chemik Friedlieb Ferdinand Runge poprvé izoloval kofein a objasnil povzbudivé účinky kávy.
 • 1849 – Vznik prvního předchůdce bubnových pražiček - sférická pražička, která zásadně ovlivnila kávový průmysl.
 • 1903 – Japonský chemik Satori Kato patentoval instantní kávu, což vedlo k revoluci v konzumaci kávy.

2. Kávová vlna: Hledání kvality a rozmanitosti

Druhá kávová vlna přišla s rostoucím zájmem zákazníků o lepší chuť kávy, o poznání jejího původu a o experimentování s různými stupni pražení. Toto období je také charakteristické rozvojem kavárenské kultury, která přinesla široké spektrum nových nápojů z kávy. Typickým představitelem druhé kávové vlny je značka Starbucks, která se stala ikonou této éry.

3. Kávová vlna: Pro opravdové fajnšmekry

Třetí kávová vlna představuje posun směrem k opravdovému gurmánskému zážitku a zvýšenému zájmu o kvalitu, udržitelnost a etiku v kávovém průmyslu. Termín „třetí kávová vlna“ poprvé použil Timothy Castle v roce 2000, když hovořil o novém přístupu ke kvalitě kávy. Třetí vlna se zaměřuje na světlé pražení, přímý obchod, důraz na kvalitu a inovativní metody přípravy kávy.

Hlavní rysy třetí kávové vlny:

 • Světlé pražení: Káva je pražena jen tak dlouho, aby se uvolnily skryté chutě a aroma. Světlé pražení umožňuje prozkoumat jedinečný charakter každého zrna.
 • Přímý obchod (direct trade): Třetí kávová vlna podporuje přímou komunikaci mezi pražírnami a farmáři, což zajišťuje lepší ceny a podmínky pro pěstitele a vyšší kvalitu kávy pro konzumenty.
 • Důraz na kvalitu: Kávové zrna jsou pečlivě vybírána, přebírána a tříděna, aby se zajistila co nejvyšší kvalita šálku kávy.
 • Inovativní metody přípravy: Třetí kávová vlna přinesla nové způsoby přípravy kávy, jako je Aeropress, Chemex, V60 a další, které umožňují zákazníkům experimentovat s chutí a texturou kávy.

Díky třetí kávové vlně si můžeme užívat skutečně výjimečných kávových zážitků a poznat různorodost chutí, které nám nabízejí různé regiony a odrůdy kávy. Výběrová káva přináší zákazníkům pocit výjimečnosti, který se ukrývá v příběhu jejich šálku kávy.

Takže příště, když si vychutnáte šálek lahodné kávy, nezapomeňte si připomenout dobrodružnou cestu, kterou káva prošla, aby se dostala až k vám. Nejenže vám to pomůže lépe pochopit kávovou kulturu, ale také si možná více vážit jedinečnosti a kvality každého šálku.

Šťastné surfování na kávových vlnách, milovníci kávy! Ať už jste příznivci první, druhé nebo třetí kávové vlny, nejdůležitější je si užívat šálku vaší oblíbené kávy a sdílet tento zážitek s přáteli a rodinou.

Na závěr přinášíme pár tipů, jak si užít kávu v duchu třetí kávové vlny:

 1. Navštivte místní pražírnu nebo kavárnu, která se zaměřuje na výběrovou kávu, a prozkoumejte jejich nabídku jedinečných chutí a odrůd.
 2. Učte se o původu vaší oblíbené kávy a podpořte farmáře a pražírny, které dbají na udržitelnost a spravedlivé obchodní praktiky.
 3. Experimentujte s různými metodami přípravy kávy doma, jako jsou pour-over, french press nebo Aeropress, abyste našli tu pravou metodu, která vám přinese nejlepší chuť a aroma.
 4. Sdílejte své zkušenosti s kávou s komunitou kávových nadšenců, přáteli a rodinou. Společné ochutnávky kávy nebo návštěvy kaváren mohou být skvělou příležitostí pro sdílení a objevování nových chutí a trendů.

Káva je nejen nápoj, ale i zážitek, který spojuje lidi a kultury. Ať už jste začátečníci nebo zkušení kávoví fajnšmekři, vězte, že kávová kultura je neustále v pohybu, přinášejíc nové trendy a objevy. Takže užijte si surfování na kávových vlnách a objevujte nové dobrodružství v každém šálku!

 

Zpět do obchodu